2021/04/16     ד' אייר התשפ"א

פרשת בא תשע"ח, יקב עמק האלה, קברנה פרנק.

cab rfפרשת בא תשע"ח, יקב עמק האלה, קברנה פרנק 2012

ביום שנבוכדנצר החריב את בית המקדש, נולד דריווש שהרג את נכדו של נבוכדנצר וכבש את ממלכתו (דניאל ו/א), ללמדנו כי נסתרות דרכי ה'. איש לא יכול היה להעלות על דעתו, איזה קשר בין החרבת המקדש במקום אחד, לאשה הכורעת ללדת במקום מרוחק כמה מאות ק"מ. אבל התינוק שזה עתה יצא לאוויר העולם, קיבל כבר בשעת לידתו תפקיד, שיום יבוא והוא יוציאו אל הפעל. יש לכך עוד רשימה ארוכה של דוגמאות מאלפות ומפליאות.

גם בשטח הבוטניקה פועל חוק זה. האגרונומים ממליצים להתחיל את גיזום הגפנים בתקופה זו, נראה כאילו שעדיין אמצע החורף ולמה צריך עכשיו לטפל בגפן. גם ראש חודש שבט היה השבוע, וגם הוא באמצע החורף, אבל עליו אומרים חז"ל, שאז מתחיל לעלות השרף באילנות.

כשאנו רואים את הגפן העלובה בשלכת, עם גזע ערום, רטוב ומראה כל-כך אומלל, זו טעות אופטית. מתחת לפני השטח מתחילים כבר 'להתבשל' ענבי יין.

והנה זה קשור גם לפרשת השבוע.

הרש"י הראשון על חומש בראשית אומר, שצריך היה להתחיל את התורה בפרשת 'בא' _ "החודש הזה לכם". כשאנו פותחים את הפרשה שלנו, ומתחילים לקרוא, זה נראה ממש באמצע הגלות. פרעה עדיין מרגיש את עצמו מלך, וממשיך להתעלל בבני ישראל, אבל זו טעות. כאן כבר נגמרה ההצגה, אלא שפרעה עדיין לא יודע מזה.
שלוש המכות האחרונות הן בכלל לא בשבילו, אלא כפי שזה כתוב בפתיחת הפרשה: "למען תספר באזני בנך ובן בנך את אשר התעללתי במצרים".

כך זה בפרשת השבוע, כך זה בהיסטוריה וכך זה גם בפרדס ובכרם.

השבוע הייתה תערוכת היין סומלייה את המבחר הרב אפשר לראות במעט התמונות שפרסמתי, אנקדוטה מעניינת הייתה בדוכן של 'יקב עמק האלה', שם טעמתי כמה יינות ולפתע שואל אותי אהרון-הבחור הנחמד שמזג את היינות מתי אתה ממליץ על אחד היינות שלנו? אמנם לפני כחודשיים המלצתי על המרלו 2013, אבל הפעם טעמתי קברנה פרנק 2012 שיש בו 10% קברנה סוביניון היין מאוזן עם גוף בינוני וטעמים של פירות שחורים ומעט תבלינים, מעט טאנין וסיומת טובה. מחירו 120 ₪.

לחיים ושבת שלום
שרגא

לעמוד היקב