2022/05/21     כ' אייר התשפ"ב

פרשת שופטים תשפ"א, טתיס, יקב ננה.

פרשת שופטים תשפ"א, טתיס 2019, יקב ננה

פרשת השבוע מדברת על ערי מקלט. אמנם נושא זה מוזכר גם בחומש במדבר, וגם בפרשת ואתחנן, אבל דווקא עכשיו בעיצומה של עונת הבציר, יש לפרשה זו אקטואליה מיוחדת.

אחד מעשרת התנאים שקבע יהושע בן נון לבאי הארץ הוא: "התועה בין הכרמים, מפסיג [מנתק] ועולה, מפסיג ויורד" (ב"ק פא/א). כלומר: יכול לעלות או לרדת לכל כיוון שנראה לו, עד שיגיע לדרך המלך. כיום בכרמי היין משתמשים בגפן אירופאית מורכבת על כנה אמריקאית, שהיא קטנה, ומעט ענפים קצרים מזדקרים מהגזע, קל לעבור בין הכרמים בלי מזמרה. אבל ענבי ארץ ישראל המקוריים גדלים על גפן שיש בה ענפים ארוכים, שמוסיפים לעצמם כמה מטרים כל שנה, משתרגים זה בזה ויוצרים סבך, שכדי לא ללכת עקלתון, צריך להשתמש במזמרה. בחורף כשהגפן בתרדמה, המזמרה לא תזיק לו, גם בקיץ לעץ לא יקרה נזק, גפן אינו צמח רגיש, והפצע הזה לא אמור להזיק לו. אבל כשהגפן עמוסה בענבים הממתינים לבצירה, זה ודאי נזק. ה'תועה' שצריך להתחשב בו ביותר הוא הרוצח בשגגה שנמלט לעיר מקלט, וגואל הדם דולק בעקבותיו.

כשהוא רץ במישור הוא עלול לאבד את הכיוון, עד שיראה הר ממול, הוא יקרב אותו אל הגאולה, יעלה אל פסגתו, ומשם ישקיף ימה וקדמה, צפונה ונגבה, ויתכנן את המסלול. עליו נאמר: 'עולה ומפסיג', כי נכון לנטוע כרמים בצלע הר, מכמה טעמים. הנביא אומר: "כרם היה לידידי בקרן בן שמן" (ישעיהו ה/א). התרגום אומר שם: 'בטור רם' =בהר גבוה, אבל את הכרם לא נוטעים בחוד ההר, אלא בצלע, וככל שמגביהים יותר, כן צומחים שם ענבי יין משובחים יותר.

הנמלט צריך תחילה לעלות לראש ההר, כדי לזהות איזשהו סימן באופק, אחר שיודע את הכיוון, הוא אינו צריך לחזור מאותה דרך שבה כבר שבר ענפים, אלא 'מפסיג ויורד', ישירות לעבר היעד.

הפסוק אומר: "תנו שיכר לאובד ויין למרי נפש" (משלי לא/ו). כאן מגלים אנו שגם זמורות גפנים צריך לתת לו. ברוך ה' שהוא אינו הלקוח היחיד בתוצרת הגפן, גם נסכים לבית המקדש, קידוש והבדלה, הכל הינו תוצרת הגפן, לשמח אלקים ואנשים.

בעוד חודש מהיום אנו כבר בערב ראש השנה תשפ"ב, זה לא אומר שצריך כבר מחר להתארגן לקנות יין, אבל זה כן אומר שצריך כבר היום להתאמן בכל סוגי ההתארגנויות, וגם כאן בפינה יש לנו אחת והיא להציע לאנשים להגיע לסיור ביקב, אמנם, עכשיו הבציר, זו עונה קצרה ומעניינת, ורוב היקבים לא נותנים לאנשים להסתובב להם בין הרגלים בתקופה זו, אבל יש יקבי בוטיק קטנים שבתיאום מראש יכולים לבקר שם.

השבוע, גם טעמתי לראשונה יין בשם "טתיס" בלנד שרובו ענבי קברנה סוביניון מ'יקב ננה' שבמצפה רמון בדרום הרחוק.

הכרמים נטועים במצפה רמון, באיזור נחל צין בגובה 800 מטר מעל פני הים. אדמת הלס עשירה במינרלים והגפן נהנית מהפרשי טמפרטורות קיצוניים בין היום והלילה.

86% קברנה סוביניון, 9% סירה, 3% פטיט סירה, ו2% פטיט וורדו.

היין התיישן 18 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות ישנות וחדשות בחלוקה של חצי חצי.

צבע אדום ועמוק גוף מלא ורך, ריחות של פירות אדומים ושחורים רעננים, פלפל ירוק ותיבול עדין, מתיקות נעימה וריח של מרציפן ושוקולד עם סיומת נעימה וחלקה.

אלכוהול: 14.1%

כשרות: רבנות מקומית, O.U.

לחיים, כתיבה וחתימה טובה, שבת שלום

שרגא – אתר היין הכשר

לעמוד היקב