2021/04/16     ד' אייר התשפ"א

פרשת מקץ תשע"ח, יקב דלתון, מתתיה.

matatia2013יקב דלתון, מתתיה 2013

באמצע התקופה הקשה והכואבת של אחי יוסף, שכשהיו חשודים כגנבים, הם הוזמנו אל בית יוסף עם בנימין הצעיר, ושם נאמר: "וישתו וישכרו עמו" (בראשית מג/לד). על כך כתב רש"י: "מיום שמכרוהו לא שתו יין, [גם יוסף] לא שתה יין, ואותו היום שתו".

כלומר: 22 שנים הם עושים קידוש על מיץ ענבים, הבדלה על קפה, בשמחות מביאים למישהו אחר לשתות את היין, כמו שאנו עושים במוצאי שבת 'נחמו', ונותנים לילד לשתות.

דוקא היום לפתע נפרצו הסכרים! מה קרה? הרי יוסף עוד לא סיפר את הסוד. הם עדיין בתוך קלחת המבוכה?
התשובה היא: הרגשה, חזון המזל.

כאשר דניאל ראה מחזה נבואה, האנשים שהיו איתו לא ראו מאומה, אך חרדה נפלה עליהם, ברחו והתחבאו (דניאל י/ז). שואלים חז"ל: אם הם לא ראו, ממה פחדו? ומשיבים: המזל שלהם ראה (מגילה ג/א). היתה להם הרגשה, כיום מכנים אותה 'אינטואיציה'. זה מה שהיה שם באותה סעודה. הכל היה עדיין מעורפל ומלווה בחששות כבדים, אבל חמש דקות אחר -כך הרי כבר לא יכול היה יוסף להתאפק, וגילה להם את הסוד. בתוך הנשמה שלהם הייתה הרגשה שדברים כל כך גדולים, משמחים ומרגשים, יתרחשו כאן בקרוב, שהם מאשרים לשתות יין.

אין אנו יודעים מה האחים ידעו, אבל אחר שאנו קוראים את ההמשך, ויודעים שכאן ועכשיו מתחיל עם ישראל להתגבש, וכל אלפי שנות ההוד שלנו התחילו ברגעים אלה, אנו מבינים שלכבוד כזה מאורע, לא רק אפשר לעשות לחיים, אלא צריך לפתוח חבית יין גדולה, חבית? עשר חביות! מאה חביות!

במקביל, בגלל שפרשת מקץ יוצאת בחנוכה, יש להציע לכבוד חג החנוכה את היין 'מתתיה' של 'יקב דלתון'.
יש לטובתו שתי סיבות.

א _ 'מתתיהו' הוא השם של מצביא הנצחון בחנוכה.
ב _ 'מתתיה' הוא יין משובח, וכפי שקראנו במאמר, דווקא לכבוד פרשת מקץ צריך לחפש יין
הכי טוב.

מתתיה 2013 הוא יין זני, 100% קברנה סוביניון, משני כרמים במרום הגליל; 'אלקוש' ו'כפר שמאי'. משניהם בחרו את החלקות הטובות, ומשם בצרו את הענבים ליין זה. 14.5% אלכוהול.
לסידרת מתתיה יוצרו סה"כ 7660 בקבוקים + 80 מגנומים ו-28 בקבוקים של 5-3 ליטר.

היין הוא בעל צבע אדום כהה, ואטום. ריחות פירותיים ועסיסיים, חבית עדינה, מעט פלפל ירוק ותבלינים. הטעם מאוזן עם גוף מלא, טאננים טובים, וסיומת ארוכה ארוכה ונעימה. 450 ₪.

לחיים חג חנוכה מאיר ושמח
ושבת שלום
שרגא

לעמוד היקב