2021/04/16     ד' אייר התשפ"א

פרשת נצבים תשע"ו, יקב הר ברכה, קברנה סוביניון, קברנה פרנק, ומרלו.

harbracha2015יקב הר ברכה, קברנה סוביניון, קברנה פרנק, ומרלו, 2015


הנושא שנקרא: "המלצות יין" השתדרג בכל אתר ואתר...
ההמלצות כיום ממוקדות לפי נושאים:
א _ זן מסויים
ב _ מחיר; נמוך או גבוה,
ג _ צבע; לבן, אדום או רוזה, ועוד ועוד כיד הדמיון הרחב של כתב היין, בדרך כלל זה כתב מקומי של יקב מסויים או של חברה מסחרית המאגדת כמה יקבים.
גם אנחנו צריכים להשתדרג!
היום נכתוב על בחירה אחרת: "אַתֶּם נִצָּבִים הַיּוֹם כֻּלְּכֶם, לִפְנֵי ה' אֱלֹקֵיכֶם, רָאשֵׁיכֶם שִׁבְטֵיכֶם, זִקְנֵיכֶם וְשֹׁטְרֵיכֶם, כֹּל אִישׁ יִשְׂרָאֵל".
פרשת 'נצבים' מגיעה לפני ראש השנה, כדי ללמד שכולנו ניצבים ביום הדין.
יש לנו אפשרות לבחור; האם לקחת את היום הזה רק באימה ופחד, או רק בשמחה ובששון, או לקיים את הפסוק: "טוֹב אֲשֶׁר תֶּאֱחֹז בָּזֶה וְגַם מִזֶּה אַל תַּנַּח אֶת יָדֶךָ" (קהלת ז/יח), להשכיל לשלב גם וגם, כנאמר: "גִּילוּ בִּרְעָדָה" (תהילים ב/יא).
להסביר על ה"רעדה" זה לא התפקיד שלי, [אני גם לא כל כך יודע] את זה עושים המשגיחים והדרשנים מצויין.
הקב"ה העניק לי תפקיד להסביר על ה'גילו', ולהמחיש את זה בָּאַהֲבָה שבין ההורים לילדיהם, האב רוצה רק בטובת בנו, והבן בטוח שהוא עתיד לצאת זכאי בדין, אם אביו הוא השופט.
אם אנחנו לא נשכח את הנאמר: "בָּנִים אַתֶּם לַה' אֱלֹקֵיכֶם" (דברים יד/א), אין אנו צריכים לדאוג, כי הקב"ה ודאי לא ישכח.
לכן יש מצווה ללבוש בגדי לבן, ולאכול ולשתות ולשמוח ביום הזה, ואם יש מי שעדיין אינו בקי בתנ"ך, יש לי עבורו חידוש.
נחמיה אמר לבאים לארץ ישראל: "לְכוּ אִכְלוּ מַשְׁמַנִּים וּשְׁתוּ מַמְתַקִּים, וְשִׁלְחוּ מָנוֹת לְאֵין נָכוֹן לוֹ, כִּי קָדוֹשׁ הַיּוֹם לַאֲדֹנֵינוּ, וְאַל תֵּעָצֵבוּ, כִּי חֶדְוַת ה' הִיא מָעֻזְּכֶם" (נחמיה ח/י). את הפסוק הזה הוא אמר להם בערב ראש השנה, כדי שיתארגנו נכון לחג, ויעשו את כל מה שצריך.
כשאנו שומעים היום: "שְׁתוּ מַמְתַקִּים", מצטיירת לנו בדמיון סידרה של מים עם צבע, סוכר וגז במגוון טעמים. כל זה לא נכון! הכוונה בתנ"ך היא אך ורק על יין!
לי נותר רק להציע איזה יין.
חלק מממצוות היום, חוץ מקידוש, זה שתיית רביעית יין, כמו בכל חג, לכן כדאי לקחת משהו שאינו משכר יותר מִדַּי, או לפחות לא לשתות הרבה, כי יש מחמירים שלא לישון בראש השנה.

ההמלצה הזו נכונה שבעתיים למי שיש על שלחנו גם כמה סוגי ויסקי, וודקה, קוניאק, ליקר ובירה.
השבוע שתיתי יין של יקב הר ברכה, בלנד בורדולזי (קברנה סוביניון, קברנה פרנק ומרלו) מצויין. היין מלא פרי אבל צעיר מאוד 2015- תשע"ה (שמיטה-אוצר בי"ד), מי שיכול לשים את היד שלו על כמה בקבוקים כאלו, ירוויח, כי זה לא למכירה אלא לחלוקה תמורת 18 ₪ (הוצאות בלבד).
כתיבה וחתימה טובה
שנה טובה
לחיים

שרגא

לעמוד היקב