פרשת וישלח תשפ"א, פומפאו, יקב פסגות.

pompeo18פרשת וישלח תשפ"א, פומפאו, יקב פסגות

כאשר יעקב הגיע לבית -א-ל, הוא בנה מזבח. אחר כך ה' נגלה אליו והבטיח לו רשימה של דברים טובים, כתגובה לכך נאמר: "וַיַּצֵּב יַעֲקֹב מַצֵּבָה בַּמָּקוֹם אֲשֶׁר דִּבֶּר אִתּוֹ, מַצֶּבֶת אָבֶן, וַיַּסֵּךְ עָלֶיהָ נֶסֶךְ וַיִּצֹק עָלֶיהָ שָׁמֶן" (בראשית לה/יד). זו אינה המצבה הראשונה של יעקב, וגם לא האחרונה. מהאבן שישן עליה, הוא עשה מצבה, ויצק עליה רק שמן, ורק על ראשה (בראשית כח/יח), אולי כעובר דרכים לא היה לו די שמן ליצוק ביד רחבה. אבל ה' זכר לו את משיחת השמן, ואמר לו: "אָנֹכִי הָאֵ-ל בֵּית אֵל אֲשֶׁר מָשַׁחְתָּ שָּׁם מַצֵּבָה" (בראשית לא/יג). גם הגל-עד שהציב בינו לבין לבן, הוא 'מצבה' (בראשית לא/מה). אחר כך, בפטירת רחל שוב עשה יעקב מצבה על קבורתה (בראשית לה/כה). מלבדו אין עוד מצבות בתנ"ך מלבד שתים עשרה המצבות שהקים משה רבינו למרגלות הר סיני. שאר המצבות שבתנ"ך הן סמלים ואנדרטות לעבודה זרה.

המצבה קשורה גם לחנוכה, כאשר חזר יוחנן בן מתתיהו עטור ניצחונות, הוא בנה עמוד על שמו וקרא לו 'מקבי' (מגילת אנטיוכוס כ"ח). לקרוא על שמו, זה כבר משהו אחר. מי לא מכיר את 'ברוך ג'מילי'? הוא עשה את זה בלי להקים מצבה, אלא עשה גרפיטי על מבנה קיים, ואילו יוחנן עשה זאת כדי להפיח רוח קרב.

נושא המצבה רב ומעניין אבל אני רוצה להתמקד בשפיכת היין על המצבה, אין דיווח ותמונות ממה שהיה, אבל ברור שהוא לא שפך כוסית קטנה, אלא חבית גדולה, כל המצבה נשטפה בהרבה יין, שלולית יין גדולה ניקוותה סביב וריח ברור של יין נדף מהמקום במשך כמה ימים. מה זה? מה הרעיון? מסתבר שזה סוג קרבן, כאשר קין הביא שאריות מזון לקרבן, מתח עליו הבל אחיו ביקורת, וטען שלכבוד הקרבן צריך 'להקריב' את הלב ולכופף את הרוח, את זה אפשר לעשות רק כשמקדישים משהו יקר וחשוב. יעקב אבינו נמצא עתה בתחנה הראשונה שלו בארץ ישראל, הקריב על המזבח קרבן, מיד ה' נגלה אליו בברכות  מבטיחות, על כן לא די היה לו להביא קרבן, אלא צריך מצבה-אנדרטה שתציג נוכחות, לדים צבעוניים, פעמונים ואזעקות, את זה עשתה חבית יין ריחני.

מסבר שישנם עוד יינות שהם סוג של מצבה וזכרון, לפני תקופה קצרה, הגיע מזכיר המדינה האמריקאית "מייק פומפאו" לארץ, אחד המקומות ששם ביקר, היה 'יקב פסגות' שלכבוד המאורע הוציאו יין עם תווית מיוחדת בשם POMPEO (מהדורה מוגבלת), היין הוא EDOM-אֶדוֹם המוכר שלהם אבל על התווית כאמור כתוב POMPEO. בלנד של 37% מרלו, 32% פטי וורדו ו31% קברנה סוביניון שהתיישנו 14 חודשים בחביות עץ אלון. ליין יש ריחות של פרי שחור ואדום, ליקריץ. גוף בינוני, טאנינים עדינים, חומציות טובה, וסיומת ארוכה.

15% אלכוהול כשרות: בד"ץ העדה החרדית המחיר 110₪. לרכישה לחץ

לחיים ושבת שלום

שרגא-אתר היין הכשר

לעמוד היקב