פרשת בראשית תשפ"ב, דבוקי, יקב סגל.

פרשת בראשית תשפ"ב, דבוקי 2019, יקב סגל

מתחילים מבראשית

החומש פותח בבראשית, ואף אנו נעשה כן. לא ברור אם הציבור יודע כיצד נראית הגפן בעונה זו של השנה. באמצע החורף, חודשים טבת שבט, יש רק גזע שזמרו ממנו את הענפים והעלים היבשים, זו התרדמה העמוקה שלו, אבל בסוף תשרי, נראה הגפן בשיא העליבות. זה כבר אחר הבציר. הבוצרים קצת שברו, קצת מרטו, קצת חבטו, קצת לא נזהרו. השמש גם היא עשתה את שלה, והעלים שנותרו אחר הטראומה של הבציר, אף הם כמושים למחצה, ומכערים אותם כתמים של צהוב וחום.

זו בערך התמונה של גפן שפגש אדם הראשון, כשיצא לראות את עולמו של הקב"ה. חז"ל אומרים שהכל נברא בצביונו ובקומתו (ראש השנה יא/א). זאת אומרת שהוא ראה גפן חבוטה ומרוטה.

האם תמונה של כזה עולם קודר, אמורה להכניס מורך בלבבו ורפיון? התשובה היא שזה בדיוק להיפך. זה מעניק הרבה מוטיבציה להתמודד, לבנות ולהתחיל מהתחלה. אם הוא היה פוגש את הגפן המלבלבת כפי שהיא נראית בפסח, 'הגפנים סמדר' (שיה"ש ב/יג). זאת אומרת שחצי עבודה כבר נעשתה עבורו, אבל לא את זה ראה אדם! אפילו לא גיזום, שום דבר. אתה מקבל רק חוקי טבע, כל השאר מוטל עליך.

זו הייתה הביקורת על נח, הוא ראה עולם חרב ושומם, קיבל פיק ברכיים, התייאש לקח חבית יין והצטנף איתה באיזושהי פינה. ה' הראה לו את הקשת ואמר: לא יהיה עוד מבול, מעתה יש קיץ, חורף, גשם ושמש. זה עודד אותו להתחיל מבראשית. ה' לא אמר לו: אני אשתול ואקצור עבורך, אני רק מבטיח לא להפריע עוד פעם. בשביל אנשי חזון ומעש זה מספיק.

איני סבור שהציבור יודע כמה עשרות אלפי קמ"ר כרמים ישנם בעולם, הכל ביחד זה פי כמה עשרות יותר גדול מכל מדינת ישראל. לחשוב שכל זה התחיל בגרעין אחד של גפן, זה די פשיטא, אבל אנו צריכים לחשוב שכל זה התחיל מגפן אחת כמושה ומיובשת למחצה, היא זו שמגירה מקירבה מאות מיליוני ליטר יין משובח וריחני בכל שנה ושנה.

וזו גם הזדמנות לכתוב על אחד היינות מזנים עתיקים שכיכב על שולחני בסוכה.

דבוקי 2019 סדרת 'קדומים' של 'יקב סגל'

דבוקי הוא זן מקומי קדום, אחד מהזנים הבודדים שנשתמרו באזור ארץ ישראל. עד שנות ה- 50 לערך היה נפוץ ביותר אך תפוצתו הצטמצמה מאד ברבות השנים.

הענבים גדלים בגליל התחתון בשיטת הדליה עתיקה על גבי כלונסאות ויוצרים סוכה כשאשכולות הענבים משתלשלים מתקרת הסוכה והעלים מסוככים עליהם מפני השמש.

היין התיישן כשמונה חודשים בחביות עץ גדולות (500 ליטר) ומשומשות כדי להוסיף גווני טעם ליין.

הצבע, צהוב בהיר\קש, ריחות של אפרסק טרי פירות הדר, ומינראליות, מעט תבלינים ווניל שמגיעים מהחבית. חומצה טובה וסיומת ארוכה ונעימה.

אלכוהול: 11%. המחיר 79₪. כשרות: רבנות מקומית, בד"צ בית יוסף וחוג חת"ס פ"ת.

לחיים ושבת שלום

שרגא – אתר היין הכשר

לעמוד היקב