2019/06/25     כ"ב סיון התשע"ט

יקב ויתקין ממליץ על מסע ישראלי

מסע ישראלי מהדורה מיוחדת, מסע ישראלי ורוד וגראנש בלאן

מסע ישראלי מהדורה מיוחדת 2016 

לאחר עשור וחצי בו חקרנו את הזנים העתיקים שגדלים בארץ כבר יותר ממאה שנים התפנינו להתנסות בזנים חדשים יותר ובראשם המרסלאן, זו מרתק שנוצר בדרום צרפת מ- 2 הורים שונים לחלוטין:

גרנאש נואר- הפרא הדרומי שמקורו בספרד וקברנה סוביניון- אציל צפוני מאזור בורדו.

מסע ישראלי מהדורה מיוחדת- מבוסס שני שליש מרסלאן צפוני כשאותו משלימים שלושה זנים שאנחנו אוהבים במיוחד קריניאן ופטיט סירה מגפנים בוגרות הגדלות בעל ללא השקיה ופטי ורדו מכרם מצטיין במרום הגליל.

הרכב זני :
מרסלאן, קריניאן, פטיט סירה ופטי ורדו

ביקב: 
כל זן נבצר בהבשלה מיטבית בבציר ידני, הגע ליקב בהובלה מקוררת והותסס בנפרד תסיסה קרה יחסית לשימור הארומטיות הארומאטיות הייחודית של כל זן.

בזמן התסיסה עבר כל יין מספר ערבובים  Remontage)) ביום למיצוי מקסימלי של צבע וטעמים. לאחר הסחיטה הועבר כל יין לתסיסה מאלולקטית ושיקוע ראשוני במכלים ובהמשך להתבגרות בחביות עץ אלון צרפתי, כ20% חדשות קרוב לשנה. לקראת סיום ההתבגרות נערכו מספר טעימות ובהתאם להן נבנה הממסך הסופי והיין הועבר למילוי לאחר סינון גס בלבד, ללא כל תהליכי ייצוב.

רשמי טעימה:
מסע ישראלי מהדורה מיוחדת 2016 מאופיין בצבע ארגמן-סגול עמוק, בעל ארומות עסיסיות של פטל אדום ושזיף שחור. פרחוניות בולטת ומעט עשבי תיבול ים תיכוניים.  זהו יין עשיר, מלא ונדיב בעל רעננות חיונית, מורכבות טובה, גוף מאוזן וסיומת ארוכה המוכן לשתייה כבר בצעירותו.

התאמה לאוכל:

 מתאים ללוות מגוון רב של מאכלים החל ממגוון של טאפסים ועד נתחי בשר עסיסיים במחבת ברזל.

טמפרטורת הגשה מומלצת: °18-°14 |  אלכוהול:  13.5% | מחיר מומלץ לצרכן 90 ₪

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

מסע ישראלי ורוד 2017

הרכב זני
גרנאש נואר ומעט קריניאן.

הכרמים
שני הכרמים גדלים באזור מורדות הר הכרמל. הקריניאן מכרם מבוגר, הגרנאש נואר מכרם צעיר יחסית. שני הכרמים מעוצבים בהדליית גביע האופיינית לאזורי הים התיכון ושניהם גדלים ללא כל השקיה.

ביקב: 

הענבים שיועדו מראש ליצירת יין ורוד נבצרו מוקדם יחסית על מנת לשמר את הרעננות הטבעית בפרי והפירותיות הקלילה. כתוצאה מכך התקבל יין בעל אחוז אלכוהול מתון וחומציות נהדרת. סחיטה ישירה של אשכולות הענבים עם הגיעם ליקב הפיקו יבול מיץ נמוך ועזרו להימנע ממיצוי מרירות או צבע רב. המיץ הסמוק עבר לתסיסה קרה ואיטית במכלי נירוסטה מבוקרי טמפרטורה על מנת לשמר את המרכיבים הארומאטיים במלואם. לאחר שהיה קצרה על שמריו וביצוע של מספר טעימות נעשה  הממסך- שילוב בין מרכיבי היין. בהמשך היין הועבר למילוי לאחר תהליך ייצוב קצר וסינון על מנת להבטיח על שמירת רעננותו ואיכותו.

רשמי טעימה:

מסע ישראלי וורוד 2017 מפגין צבע וורוד בגוון סלמון עדין האופייני ליינות רוזה איכותיים שמקורם באגן הים התיכון מצרפת. היין בעל ארומות אשכולית אדומה, אפרסקים טריים, תות שדה ומעט פרחוניות האופייניים לזן הגרנאש. בפה הוא מפגין רעננות וחדות עם טעמי פרי נקיים חדים ומוגדרים היטב. סיומת רעננה ונעימה הופכת את היין למלווה מושלם למגוון רב מאוד של מאכלים.

התאמה לאוכל:

מסע ישראלי וורוד 2017 הינו יין מושלם לליווי ארוחות המתאים ללוות מגוון רב של מאכלים החל מסשימי דג ים, אנטי פסטה, עוף צלוי בעשבי תיבול, ריזוטו פטריות וכן מאכלים מהמזרח הרחוק, דגים ובשרים בעישון קל.

מסע ישראלי וורוד מיועד לצריכה כיין צעיר עד כשנתיים לאחר הבציר בתקופה בה הוא משמר את החדות הפירותית המאפיינת אותו.

טמפרטורת הגשה מומלצת: °15-°10 |  אלכוהול:  12% | קלוריות: 72 קק"ל ל- 100 גרם |  מחיר מומלץ לצרכן 75 ₪

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ויתקין גראנש בלאן 2017  Grenache Blanc

יין לבן ייחודי ונדיר בישראל ובמהדורת יצור מצומצמת.
 ויתקין גרנאש בלאן הוא אחת התוצאות של חזון  הייננות הים תיכונית שהתחיל ביקב ויתקין לפני כשש עשרה שנים. בויתקין השכלנו כבר אז לצאת מהקופסא של יינות מזנים בינלאומיים מוכרים ולהתרכז דווקא בזנים שיתאימו לאזורנו החם והיבש - חלקם גדלו כאן עשרות רבות של שנים וחלקם הובאו כחלק ממחשבה להעשיר את מגוון הזנים שמהם נבנה את יינות העתיד של ישראל. בשנת 2009 לאחר 8 שנים של תכנון קפדני נטענו מגוון זנים בכרמים השונים של היקב בהתאם לתכונותיו של כל זן וכרם. אחד מהזנים האלו היה הגרנאש הלבן.  

גרנאש בלאן הוא המופע הלבן של זן הגרנאש נואר, מוצאו מאזור ברצלונה שבספרד והוא נטוע בעיקר בצפון ספרד ובדרום צרפת. בגלל נטייתו לייצר יינות עשירים ורחבים לרוב משלבים בו את זן הרוסאן התורם מינרליות, רעננות ופירותיות.  לאחר שורה של ניסיונות הגענו לאותו שילוב בדיוק גם אצלנו ביקב ויתקין. 

הכרמים:
הענבים נבצרו בכרם הנטוע בגליל העליון על המורדות המזרחיים של הר מירון בגובה של כ-700 מטר מעל פני הים. הכרם מאופיין בקרקע דלה ומנוקזת, אבנית מאוד המורכבת משילוב של גיר וטרה רוסה. הקרקע עשירה במינרלים ודלה בחומר אורגני ולכן מרסנת את הזן הידוע כחזק ופורה במיוחד. הכרם טופל בקפידה ובזכות התאמת הזן לאקלים הארצישראלי החם כמעט ולא הזדקק להשקיה וטיפולים מיוחדים למעט דילולי פרי לקבלת איכות גבוהה.

הרכב זני: 

עשוי בעיקר מענבי גרנאש לבן עם השלמה של רוסאן.

ביקב:
הענבים נבצרו לארגזים קטנים והובלו בקירור ליקב. לאחר סחיטה עדינה והצללה טבעית החלה התסיסה שבמהלכה הועבר חלק מהתירוש להמשך תסיסה בחביות עץ אלון צרפתי, חלקן חדשות וחלקן בנות שנה, כולן בנפח של 500 ליטר, ובסיומה המשיך להתבגר על שמריו במשך מספר חודשים. החלק שנותר במכלי הנירוסטה שולב מחדש ביין כחלק מהממסך הסופי וכך נשמר איזון מדויק בין טעמי הפרי הייחודיים של הזן ואיכות אזור הגידול למורכבות מהתסיסה בחביות עץ האלון.

רשמי טעימה:
ויתקין גרנאש בלאן 2017 שונה במהותו מהיינות הלבנים שייצרנו ביקב עד היום. הוא מתאפיין בארומות פרי הדר עדינות, אפרסק ועשבוניות שמזכירה שקדים ירוקים וכן נפח רחב ומורכב יחסית בטעימה. שלא כמו רוב היינות הלבנים האחרים שיבואו לידי ביטוי כאשר הם צוננים מאוד, ויתקין גרנאש בלאן 2017 ייהנה מחשיפה מסוימת לחמצן ולכן מתפתח בצורה מרשימה כשהוא מתחמם מעט בכוסות.

התאמה לאוכל:
היין מתאים ללוות מאכלים רבים החל ממנות ראשונות כמו דג נא וכלה במנות מורכבות יותר על בסיס דגים, עוף ואף בשרים צלויים ומעושנים.

בתנאי אכסון נאותים ימשיך להתפתח במשך 5-7 שנים משנת הבציר.

טמפרטורת הגשה מומלצת: °15-°10 |  אלכוהול:  13% | קלוריות: 72 קק"ל ל- 100 גרם |  מחיר מומלץ לצרכן 125 ₪

לעמוד היקב