2019/07/21     י"ח תמוז התשע"ט

פרשת יתרו תשע"ט, קברנה, יקב הכפר.

hakfaeפרשת יתרו תשע"ט, קברנה סוביניון 2016, יקב הכפר

כהקדמה למתן תורה נאמר בפרשת השבוע: "וְעַתָּה אִם שָׁמוֹעַ תִּשְׁמְעוּ בְּקֹלִי" (שמות  יט/ה). רש"י מתמקד במילה 'ועתה'-עכשיו, ואומר: "אם עתה תקבלו עליכם, יערב לכם מכאן ואילך, שכל התחלות קשות".  כלומר: להתחיל נכון בתורה, בלימודה ובקיום מצוותיה, ואז יהיה קל בהמשך, לא כן מי שמחפש קל בהתחלה, יהיה לו קשה בהמשך. זאת אומרת שלכולם קשה, אך יש הבדל רב בין זה שקשה לו בתחילה לזה שקשה לו בסוף. עם קשיים בהתחלה מתמודדים, ועם קושי בהמשך או שמתייאשים או שקורסים.

המתכונן נכון ללמוד, מכין רקע, מחפש מסגרת, חברה ואוירה, ישמח להתמיד, והמתלהב סתם יפרוש מיד עם הקושי הראשון.

מה שנכון בלימוד, נכון בכל שטחי החיים, אי אפשר להתחיל ללמוד שלום בית, בשעה שמתעסקים בלהנמיך להבות, ולא לחנך ילד כשהוא כבר עושה להוריו בית ספר.

אני רוצה להתמקד ביין. יקב בוטיק איכותי עם יינן מצליח היושב עם חבריו ליד שלחן עמוס מגדים ויין משובח,  מי שיראה אותו ויאמר 'מתאים לי', ומברך היכן קונים את הגבינה המשובחת שמצרפים ליין, בכך הוא חיפש לעקוף את "כל ההתחלות קשות". זה לא אומר שההמשך יהיה קשה, אלא זה אומר שאף פעם לא יהיה לזה המשך. את היין מתחילים לייצר עשר שנים לפני שמוזגים אותו לכוס. חמש שנים לפני הבציר הראשון צריך לחפש את חלקת האדמה המתאימה, לברר איזה זן מתאם לה, וללמוד לעשות הכל נכון כבר מהתחלה.

לענבים המתאימים צריכים להתאים את הטיפול הנכון, לא אחר הטעימה, אלא כשהם עדיין בוסר בגפן. מי שלא ילך במסלול זה, אפילו יין זול הוא לא יצליח לייצר.

דמיון היין לתורה מתאים מאד, שהרי היין רומז על סודות התורה. כי גם ל'יין' וגם ל'סוד' יש גימטרייה זהה 70, הרומז על ו'שבעים הזקנים'.

המאמר השבוע מספר שלקראת שבת מתן תורה תהיה לנו תורה משובחת, ויהיה לנו יין משובח.

השבוע לכבוד ט"ו בשבט ושבעת המינים שהשתבחה בהם ארץ ישראל העברתי הרצאה בנושא המצוות התלויות בארץ שקשורות כמובן ליין, האירוע היה במושב עין שריד שבשרון, מובן מאליו שזה גם כלל טעימת יינות טובים.

בסופו של יום, אחד המשתתפים אמר לי שגם הוא מכין יין, בדרך כלל כשמישהו מספר לי את זה אני לא כל כך מתלהב כי אני יודע שאצטרך גם לטעום, וחלק גדול מהיקבים האלו, היין שלהם לא משהו, אבל הפעם, מר אברהם כמיסה הפתיע אותי עם יינות טובים ונעימים לשתיה, 'קברנה סוביניון 2016' שמגיע מכרם בן זמרה כבר כעשר שנים שהוא מכין יין בעיקר להנאתו ונקרא "יקב הכפר"

כל היינות הם זניים בלבד.

היין חלק ונעים לשתיה מאוזן עם סיומת מתובלת, מתקתקה ועדינה.

לחיים

שבת שלום

שרגא 

לפרטים נוספים על הרצאה בנושא היין לחץ