2019/06/17     י"ד סיון התשע"ט

פרשת ויגש תשע"ט, מחוזק, יקב טפרברג.

fortified14פרשת ויגש תשע"ט, מחוזק סגנון פורט, יקב טפרברג.

השבוע מסופר בתורה שמשפחת יעקב נכנסה למצרים, ויחד עם יוסף ובניו שהיו במצרים, היו הם 'שבעים נפש', אבל בפירוט מוצאים אנו רק 69. מסבירים חז"ל: "יוכבד (אמא של משה) נולדה בין החומות"  (רש"י כאן מו/טו, ע"פ  סוטה יב/א).

מה הפירוש 'להיוולד בין החומות'? אם עובי החומה היה 30 ק"מ ואחר שמשפחת יעקב צעדו כבר שעתיים, ועברו עשרה ק"מ, ולפתע אשת לוי כרעה ללדת, אי -אפשר לומר לה: נלך עוד 4 שעות, נעבור את החומה ונעצור במקום מתאים. מפני שהיא אינה מסוגלת ללכת עוד ארבע שעות. אבל הרי החומה אינה כה עבה, היא אולי מטר, אולי שני מטר, ומדוע שלא נעזור לה לעשות שתי פסיעות, כדי להתיישב בנחת בצל החומה, ולהתארגן ללידה מסודרת.

אלא ש'בין החומות' זה לא הגדרה גאוגרפית, אלא מהותית. להיוולד בין החומות זה אומר להיות גם כאן וגם שם. כלומר: "לצאת מהקופסא"! לקחת את הנכון והנצרך גם מכאן וגם משם. בקיצור להוליד את משה רבינו, שמוגדר בתורה 'איש מצרי' (שמות ב/יט), והוא זה שיגבש את העבריים כדי להשיבם לארץ ישראל.

הדוגמא של 'בין החומות' מתרחבת להרבה מאד נושאים. בשבוע שעבר הדלקנו נרות חנוכה. מתי? 'בין השמשות' 2 שמשות, השמש של אתמול והשמש של מחר, אנו תופסים את האמצע, וקושרים  עם נרות החנוכה את האתמול עם המחר, ואת נס החשמונאים שהיה פעם עם העתיד שלנו שימשיך לנצח.

בכמה מקומות בתלמוד מסופר שרב אמר דבר-מה 'כד ניים ושכיב', כשהיה במצב של חצי ישן (יבמות כד/א, בכורות כג/ב ועוד). ברגעים אלה אמר רב דברים הקשורים לרזי התורה וסודותיה. זה משהו שהישֵן לא יכול להגיע אליו, כי הוא לא מגיע לשום מקום, ומי שהוא ער גם כן לא יכול להגיע למקומות כה גבוהים, אלא רק ב'דמדומים'  ש'בין החומות'.

ישנן עוד הרבה דוגמאות על העוצמה של נקודת האמצע הבלתי מוגדרת, אבל כדי לקצר ולהגיע אל אותה נקודת האמצע, יש לציין שבחתונת רבי הוא ציווה להשקות את החכמים ביותר יין ממה שהם רגילים, כדי שיתחילו לדבר על נושאי קבלה  מרוממים, שביום-יום הם לא מביעים כאלה דברים גבוהים (סנהדרין לח/א). מי שהוא שיכור לגמרי, לא אומר כלום, מי שהוא פיקח לגמרי, אומר רק דברים פשוטים וברורים, היודע לעמוד בנקודת האמצע, שהיין ישמח אותו, בדיוק, הוא נמצא 'בין החומות', ומעביר דברי חכמה משם לכאן.

זה לא קשור רק לנושאי הרז והסוד, רב יוסף שהיה דיין אמר: למרות שאסור לדיין לשתות יין לפני כניסה לדין, בכל אופן מעט יין מותר, ואני מקפיד תמיד לעשות כן, כדי שדעתי תהיה צלולה (ערובין סד/א). מה הפירוש 'צלולה'? שאוכל למצוא נקודות זכות לנאשם. בדיוק בשביל זה צריך את ה'דמדומים', להביא משם לכאן, להמציא זכויות מפתיעות, בשביל זה צריך לצאת מהקופסא, ובדיוק את זה יודע היין לעשות. אלא שצריך להיזהר שהקופסא לא תתפרק לגמרי.

שתיתי השבוע יין שבקלות אפשר להגיע איתו למצב כזה יין מחוזק סגנון פורט של "יקב טפרברג" ביין יש רמת אלכוהול גבוהה 16.1% והוא מתוק.ליין יש צבע אדום כהה ועמוק, באף ארומות עשירות של פירות יבשים, שזיפים ושוקולד. בעל גוף מלא ורך, מאוזן ובעל סיומת ארוכה.

כשרות: בד"צ העדה החרדית.

מחיר: 100 ₪

לחיים ושבת שלום

שרגא גבהרד

לעמוד היקב