2021/03/03     י"ט אדר התשפ"א

פרשת וילך תשע"ח, שבת שובה, יקב טוליפ, סירה.

פרשת וילך תשע"ח, שבת שובה, יקב טוליפ סירה 2016

Syrah16כמה ימים לפני יום הכיפורים כבר מהדהד לנו באוזן הפסוק: "אִם יִהְיוּ חֲטָאֵיכֶם כַּשָּׁנִים כַּשֶּׁלֶג יַלְבִּינוּ" (ישעיהו א/יח).  אנו גם זוכרים את הפסוק הזה משבת 'חזון' שהייתה לפני תשעה באב, אבל ביום הכיפורים מקבל פסוק זה משמעות עוצמתית. בבית המקדש היו קושרים גיזת צמר אדום בקרניו של השעיר המשתלח לעזאזל, וכשהייתה נעשית מצוותו, היה  הצמר מלבין, וזה גרם לשמחה מרובה בלב כל היהודים שבאו לחצר בית המקדש, לראות את עבודת הכהן הגדול.

'לבן' זו הגדרה יסודית בכפרה, עד שבית המקדש נקרא 'לבנון' על שם שמלבין את העוונות (יומא לט/ב).

'לבן' הוא אהבה וחסד. זקנו הלבן של החכם, מסמל את היותו חכם (ברכות כח/א). רש"י כותב: "נאה לדרשן להיות זקן (ברכות שם).

מאידך צבע אדום מסמל מלחמה, בהפטרה של שבוע שעבר נשאל הקב"ה: "מדוע אדום לבושך"? והוא משיב: "אלה הם בגדי הנקמה מאויבי עם ישראל" (ישעיהו פרק ס"ג).

יש גם צרוף של 'לבן ואדום יחדיו', לכן  סוס אדום מסמל מלחמה, וסוס לבן מסמל שלום (זכריה א/ח).

אפשר ללקט עוד ועוד דוגמאות בתנ"ך ובחז"ל, אבל העיקרון ברור.

יש עניין דווקא ביין אדום, עקרוני יין הוא אדום! (משלי כג/לא). אמנם בתקופת עלילות הדם, חששו היהודים להשתמש ביין אדום, בגלל שקרים שהעלילו עליהם.

יין לבן עושים מענבים ירוקים, הקליפה צהובה, הבשר בתוכו שקוף, ומזה יוצא יין לבן.

יין לבן לא היה פעם אדום והצבע שקע, לא ולא! רק אצל בני אדם, שהעבירות מסמלות אדום, כאשר חוזרים בתשובה, מבטיח הנביא שהכל יחזור להיות לבן,  בהיר, צח ומצוחצח.

למה יין אדום אי אפשר להלבין, ונשמה מוכתמת כן אפשר? ההסבר פשוט. אצל היין, האדום זו המהות שלו, הוא לא קיבל את הצבע בגלל תאונה או טעות. אבל אצלנו, הכתמים אינם המהות שלנו, חס-וחלילה. הנשמה שלנו, לא רק שהיא זכה, אלא אוהבת להיות כך.

יש לנו השבת 'שבת שובה'. נמשיך לעשות בה קידוש על יין משובח ואדום, ואת הנשמה שלנו נמשיך לשמור משובחת ולבנה.

יין אדום מומלץ להשבוע הגיע אלי מיקב טוליפ סירה 2016  אדום כהה עם ריחות וטעמים של שזיפים אדומים ושחורים, מעט פלפל שחור ושוקולד היין עם גוף טוב התיישן כשנה וחצי בחביות עץ אלון יין מצויין לפתוח איתו את השנה.

המחיר כ130 ש"ח כשרות: רבנות המקומית, O.K, הרב באב"ד ובד"צ בית יוסף.

לחיים ושבת שלום

גמר חתימה טובה

שרגא

נ.ב.

אי"ה בשבוע הבא, לקראת חג סוכות, נעניק לכם כתבה חביבה על היינות הלבנים, כי תוך זמן קצר, כבר יצא לשוק  הבציר של השנה, מפני שיין לבן טוב גם בלי להתיישן. לרוב עם סיום התסיסה הוא הופך להיות משובח. יש טעם מיוחד דווקא ליין לבן בסוכה; גם טעם מקצועי, וגם טעם של דרשה מהמקורות.

לעמוד היקב