2020/05/30     ז' סיון התש"פ

פרשת כי תבוא תשע"ח, אלטיטיוד 2014, יקב ברקן.

Altitude2014פרשת כי תבוא תשע"ח, אלטיטיוד 624+ 2014, יקב ברקן.

פרשת השבוע פותחות במצות ביכורים המרגשת.

הדגשתי  'מרגשת', כי בזמן המקרא וחז"ל העולם היה אנושי, והאדם היה מרכזו של כל נושא.

אם היום יצטרך הכורם להביא ביכורים, הוא ישלח וואצאפ לנהג, ויורה לו 'לזרוק' ארגז ענבים בחצר המקדש, כורם יותר עדין לא יאמר 'לזרוק', אבל גם הוא  יתכנן את זה כך, שהסיבוב בירושלים לא יתארך במיוחד בגלל זה.  לא כן היו אבותינו, עלו רגלי ירושלימה, גם ממרחק הליכה בן כמה ימים, עם או בלי השיר: "סלינו על כתפינו".

הבה נראה מה נתנו לתוך ידיהם של הכהנים.

רש"י כותב כך: אדם יורד לתוך שדהו ורואה תאנה שבכרה, כורך עליה גמי לסימן, ואומר "הרי זה בכורים" (דברים כו/ב).

הכרמים פעם לא היו מסחריים - מלא העין, לכל אחד היה יקב קטן מאחורי הבית, לתצרוכת ביתית, שניזון מחלקת הכרם האישית שלו. את הגפן היו מדלים על כלונסאות, ובחודשי הקיץ החמים, הסתופפה כל המשפחה בצל הגפן האוורירית [לפני עידן המזגן].

כבר מחג הפסח מתפעלים כל בני הבית מהעתעוררות והצמיחה המחודשת של הגפן, ועוקבים אחר כל  אשכול צעיר המבצבץ מבין העלים  הרעננים. מידי פעם מתגלע ויכוח בין הילדים, אם האשכול הזה הנץ תחילה או ההוא. בתחילת הפריחה, והריח העדין של פרחי הענבים, חוזר הויכוח, היכן החלה הפריחה קודם.

כך מלווים כל בני הבית את פרי הכרם באהבה. כשהענבים מתחילים להתעגל ולקבל צורה, נוטל האבא כמה סרטים אדומים, כנראה כמספר שתילי הגפן, עולה על סולם, ומקהלת הילדים מדריכה אותו אל עבר האשכול שהוא "הכי הכי הכי"... אותו ליטפו עיניהם כל חודשי הקיץ, ואותו הם הרי אוהבים. במו ידיהם הם יביאוהו לבית המקדש,  לידיו של הכהן, כדי לקבל את ברכתו. דמעות הגיל שתזלוגנה  מעיניהם, כל אחד מהן תהיה בגודל הענב אשר בידיהם.

אין לנו את זה היום, אנו זכאים לעצום עיניים, ולהפליג על כנפי הדמיון, ולנסות לשחזר את ההתרגשות והיופי, שעליו מתפללים אנו: "ותחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים".

קיים בשוק יין בשם 'ביכורים', לכאורה היה מתאים להציע אותו השבוע. אבל למיטב ידיעתי הוא יין פטישים מתוק, וממילא גם אם הוא משובח, הוא לא נמצא ברשימת היינות שאני טועם וממליץ.

אבל 'ביכורים' זה גם חדש, לכן אמליץ הפעם על שלוש יינות מבציר 2014 שהושקו לאחרונה מיקב ברקן

לסדרה קוראים אלטיטיוד דהיינו גובה ובסדרה הזו יש שלוש יינות קברנה משלושה כרמים שכל אחד בעל גובה אחר 585+  624+  720+ ומחירם זהה 120 ₪ אבל היות ובהמלצות עסקינן טעמתי את שלושתם במקביל, שלושתם מציגים נוכחות מרשימה אבל אחד מהם בלט קצת יותר ה624+ מצד אחד בעל עוצמה ומאידך עדין ורך.

  

לחיים, שנה טובה ושבת שלום

שרגא

לעמוד היקב