2019/02/19     י"ד אדר א' התשע"ט

פרשת צו תשע"ח, שבת הגדול, יקב 1848, דור 6.

cab shi 6פרשת צו תשע"ח שבת הגדול, יקב 1848, דור 6, קברנה-שיראז.

בפרשת השבוע מופיע שלוש פעמים: "אש תמיד תוקד על המזבח לא תכבה".
קל לנו להצית אש קודש בתפילת נעילה של יום כיפור, ובשאר הזדמנויות מרגשות, אבל התורה מבקשת אחדותיות, שהאש תבער אפילו בשעת המסעות, תמיד צריך לשמור על אש הקודש. שלא יהיה הבדל בין יום כיפור לבין תאריך אחר.
שתי דוגמאות:

א _ שני תאריכים ישנם להתאים שידוכים לשם שמים, יום כיפור ואמצע בין הזמנים, חמישה עשר באב.
כשישאלו נער אחרי תפילת נעילה של יום כיפור, איזה בית הוא רוצה להקים, וכשישאלוהו זאת אחרי טיול בנחל ערוגות או מעלה עקרבים, צריכה התשובה שלו להיות זהה _ אש תמיד תוקד על המזבח.

ב _ לעת זקנתו, ציווה הרופא את החזון איש ז"ל לצאת לטיול בן חצי שעה. אחר תפילת מוסף של יום הכיפורים הוא שם פעמיו ליציאה הקבועה שלו. אחד המקורבים שאל: "גם ביום כיפור"? החזון איש, לא ענה 'כן' או 'לא', אלא לא הבין את השאלה. האם זו הוללות או הפסקה? זה הרי אותו יום כיפור כאן ושם _ אש תמיד תוקד על המזבח לא תכבה.

את היין הטוב משבח המקרא: "חיכך כיין הטוב הולך לדודי למישרים" (שיה"ש ז/י). 'מישרים' זה שהכל ישר ואחדותי. מי שמפריז בשתיה, עלול היושר הזה להוביל אותו עקום, ולשבור בפניו מחיצות (יומא עה/א). אבל שתיה מבוקרת מסוגלת להעניק רוחב לב, שעליו אמר רבא שהיין גרם לי להיות פיקח (יומא עו/ב). 'פיקח' זה לא 'חכם', אלא עירני, שאין לו מצבי שינה, נפילה, הסחת הדעת, אלא _ "אש תמיד תוקד על המזבח".

עכשיו הזמן למלא את המזווה לקראת שבת הבאה שהיא ליל סדר, וכל אחד מהמסובין צריך לשתות 4 כוסות. למחרת שבת קידוש, אחר כך חול המועד, ישנה מצווה לשתות רביעית יין בכל יום.
אחר כך שביעי של פסח, ומיד עם עירוב -תבשילין תהיה לנו שבת.
גם מי שאינו מפריז ביין, לא יהיה לו די בארגז אחד בן ששה בקבוקים, ומדוע להיזכר לפתע באמצע השבת שאין מספיק, ולשלוח את הילד אל השכנים. החכם עיניו בראשו, ואם ישארו שני בקבוקים, הרי עד ל"ג בעומר זה ודאי יגמר.

יש לנו הזדמנות נהדרת לגוון כמה סוגים, לטעום, להשוות ואחרי פסח לדעת מה באמת טעים לחיכנו. אבל בבקשה לא לערוך את הטעימות בליל הסדר, זה זמן יותר מדי קדוש וצפוף בשביל להתעסק בייננות. את זה נשאיר לשבוע הארוך של חול המועד.

השבוע אציע יין חדש ומעניין של "יקב 1848" סדרה חדש "דור 6" היין הוא בלנד של קברנה ושיראז ממסך מעניין ועשיר בטעמים ושמו FAMILY EVENTS - יין לאירוע משפחתי.
מחיר 99 ₪ כשרות: בד"צ העדה החרדית.

שבת שלום ולחיים

שרגא

לעמוד היקב