2019/01/18     י"ב שבט התשע"ט

כרטיס לתערוכת KFWE

kfwe19

 

 

פרשת תצוה תשע"ח, לאטור אדום, יקב נטופה.

laturredפרשת תצוה תשע"ח , לאטור אדום 2014 יקב נטופה

בפרשת השבוע מקבל עם ישראל את המתנה הנפלאה - אורים ותומים, שליוו אותנו לאורך הרבה שנים.

יש בהם משהו מעניין. אנו מוצאים שדוד המלך שאל אם לעלות למלחמה, האורים ותומים השיבו בחיוב, הוא עלה ונכשל, ובעקבות זאת פיטר את הכהן נושא האפוד (יומא עג/ב).

זאת אומרת שתפקיד הכהן לא רק לקרוא את האותיות המאירות, אלא הוא צריך לדעת לקרוא נכון, ולחבר את הסדר באופן המתאים.

לשם כך לא נדרשת חכמה, אלא להסיר דעות קדומות, ולא להחליט מראש מה צריך להיות כתוב כאן.

שלוש דוגמאות לכך:
א. אהרן הכהן זכה לאורים ותומים, כי הוא שמח בליבו (שמות ד/יד), כשראה שמשה אחיו הצעיר הולך להיות המלך (שבת קלט/א). לא שאהרן לא היה חכם, הוא בהחלט היה חכם, אבל לא החכמה היא התנאי לשאת אורים ותומים, אלא לב נקי.

ב. עלי הכהן שראה את חנה, ורק שפתיה נעות, הוא חשב אותה לשיכורה, ואחר כך ראה באורים ותומים את האותיות 'ה.כ.ר.ש' וקרא את זה 'שכורה', כי הוא כבר החליט כך קודם, חנה תיקנה אותו שצריך לקרוא 'כשרה' (ברכות לא/א, ובמפרשים).

ג. חג הפורים הקרב ובא. כל השנה יש לנו דעות קדומות, אבל לפעמים דווקא סילוק כל דעה, הוא זה שמביא ישועה. על כן בפורים נוהגים להוסיף עוד כמה כוסות יין על מה שאנו רגילים, כי בלי הדעה הקדומה שאנו אוהבים להביע, לפעמים מגיעים לתוצאות יותר מבורכות.

לפורים נותר לנו עוד שבוע, בינתיים לשבת כדאי לנסות משהו שטעמתי השבוע ואהבתי. כשאני אומר: 'אהבתי', אני מתכוון שהיין הזה מעניק את התמורה למחיר שדורשים עבורו. אבל כדאי שתפתחו את הבקבוק, חצי שעה לפני השתיה, ולא ללגום אותו בבת אחת, כמו שצמא שותה מים.

היין "לאטור אדום" של "יקב נטופה" הוא בלנד של סירה ומורבדרה והתיישן בחביות עץ 13 חודשים יש ליין גוף טוב וסיומת נהדרת.

מחירו 95 ₪ כשרות בד"צ העדה החרדית.

לחיים
שבת שלום
שרגא

לעמוד היקב