2018/10/15     ו' חשון התשע"ט

חג הסוכות תשע"ח

על חג הסוכות נאמר: "ושמחת בחגך" (דברים טז/יד). כולם מכירים את הפסוק: "יין ישמח לבב אנוש" (תהילים קד/טו), עושים אחד ועוד אחד ושותים יין.

ה"אחד ועוד אחד" הוא נכון, אבל זו שמחה זמנית, זה 'סטרטר', היין הזה נועד כדי שהעצוב המכונס בתוך עצמו, יסכים להיפתח (משלי לא/ו-ז).

השמחה של חג סוכות, היא בגלל שזה חג האסיף (שמות כג/טו), וכשעושים ספירת מלאי על כל מלאכת הקיץ המבורכת, פורצת מהלב שמחה ספונטנית. בתורה נאמר שהשמח בחג, יעלה ירושלימה, יקח איתו כמה בקבוקי יין ויפתח שם שולחן לרווחת כל הבאים.

כך גם כשעושים ספירת מלאי על חודש אלול, ראש השנה, עשרת ימי תשובה, יום כיפור, הכנות לחג הסוכות, והחג בעצמו, גם זו סיבה לשמחה מרובה.

אם חס ושלום לא יבנה בית המקדש עד חג הסוכות, נצטרך לעשות את זה בסוכה שלנו. נחפש את הטובים שביינות, נפתח, נמזוג ונציע לכולם לעשות שתי ברכות: "בורא פרי הגפן", ו"לישב בסוכה" ואם מתווסף לו יין משובח מהקודם יש גם ברכה שלישית "הטוב והמטיב".

כפי ששמתם לב, לא הצעתי הפעם יין, אלא אמרתי: "לקחת את הטובים שביינות", כי צריך מידי פעם לנקות מדפים.

יין משתבח כשהוא מתיישן, אבל לא עד בלי די. הסטטיסטיקה מצביעה על כשבע שנים ליינות טובים, ואחר-כך זה כבר מתחיל קצת לרדת, אלא אם כן היה הרבה חומר משמר טבעי או כתוספת, אז זה משתבח במשך עשר שנים, ולא מתקלקל במשך חמישים שנים.

חג סוכות עם השבת שאחריה, זה זמן נהדר לנקות את ה'אלטע זאכען', ובעזרת ה' לקראת החורף הארוך, הבריא והשמח, נשמח להציע מבחר מגוון של יינות משובחים.

לחיים

חג שמח

שרגא