פרשת וארא תשע"ז, יקב הר אודם, קברנה סוביניון.

harodem cabarnetיקב הר אודם, סידרת הר אודם, קברנה סוביניון 2012

כשהסתערו בעלי החיים במכת ערוב, כתוב: "ומלאו בתי מצרים את הערוב, וגם האדמה, אשר הם עליה".
נשאלת השאלה: בשביל מה הגיעה האדמה? כמה תשובות יש לשאלה זו.
התשובה הפשוטה הנקראת: "מגרש ביתי".
כשכלב נמצא בחצר שלו, הוא תוקף כל זר ופולש. לעומת זאת, לא במקומו הטבעי, הוא אינו תוקף, אלא כשהוא מרגיש את עצמו מאויים. זוהי הסיבה שלמצרים הגיע ההיפופוטם יחד עם הַבִּיצָה שלו, והדוב הלבן גלש מצריימה על קרחון.
לנושא זה יש הגדרה: 'טרואר' = מקום טבעי.
אנחנו יודעים שלכל זן של ענבים יש איזור הגידול מועדף, הוא יגדל אמנם גם במקומות אחרים, ואפילו יביא תוצאות טובות יחסית, אבל כשנמצא עבורו את המקום המדוייק, הוא יביא תוצאות הרבה יותר טובות.
הסבר פשוט זה מבאר משפט תמוה, בהפטרה של השבוע: "ובנו בתים ונטעו כרמים" (יחזקאל כח/כז).
לכאורה כשמשקמים את הארץ, יש להתמקד בדברים בסיסיים שהנשמה תלויה בהם; תבואה, רפת, דיר, לול, צרכים בסיסיים, ורק אחר כך לטפל בכרמים ובשאר דברי מותרות.
התשובה היא שבארץ ישראל אפשר לגדל כרמים מסחריים, [כפי שראינו בהמלצה לפרשת ויחי תשע"ז], והנביא אומר, שמלבד הצרכים הבסיסיים, אם ניטע כרמים, אז יהיה ההמשך: "וישבו לבטח", כי אם יהיה בטחון כלכלי, כבר לא יחסרו שאר כל הצרכים.
אמנם כל הארץ טובה לכרמים, אבל בתוך הארץ, יש לחלק אותה לסוגי הענבים.
ביקב "הר אודם" שנמצא למרגלות החרמון, יש את הקברנה סוביניון מסדרת "הר אודם". הענבים הם מ"האדמה אשר הם עליה", אחד מאיזורי הגידול הטובים לקברנה סוביניון.
קברנה סוביניון מסדרת "הר אודם", הוא יין מרוכז בעל צבע אדום כהה, גוף מלא ועשיר בטאנינים, טעם פרי שחור בשל, חומצה טובה, ונותן את ההרגשה שניתן ליישן אותו כמה שנים טובות.
היין התבגר בחביות עץ אלון צרפתי במשך 18 חודשים, אלכוהול:% 14.3. מחיר 150 ש"ח.
לחיים
שבת שלום
שרגא

לעמוד היקב