2021/04/16     ד' אייר התשפ"א

פרשת כי תבוא תשע"ו, יקבי כרמל, שיראז .P.V

יקבי כרמל, שיראז, פרייבט קולקשיין
בתוכחה הקשה שבפרשת השבוע נאמר: "כְּרָמִים תִּטַּע, וְעָבָדְתָּ; וְיַיִן לֹא תִשְׁתֶּה וְלֹא תֶאֱגֹר, כִּי תֹאכְלֶנּוּ הַתֹּלָעַת" [את הכרם ולא את היין] (דברים כח/לט)
לפני קצת יותר ממאה שנים פרצה מגיפה בכרמים, שהתחילה בצרפת - ארץ היין והתפשטה לכל אירופה, כרם אחרי כרם הרקיב והתייבש, אחרי חקירות רבות זיהו את המזיק שגורם למותו של הגפן, כנימה קטנה וצהובה בשם "פילוקסרה". הגיע מצב שכמעט לא נשארו גפנים בכל אירופה, גם לישראל הגיעה המגיפה הזו.
המתברר שרק הגפן האירופאית 'ויטיס ויניפרה' נפגעת מהכנימה, אבל הגפן האמריקאית 'ויטיס לברוסקה' עמידה לפילוקסרה, כי היא הגיעה מאמריקה, והגפנים שם היו מחוסנים מפניה.
אחרי שחיפשו הרבה פתרונות, היו גם כמה פתרונות הזויים, הציע מאן-דהו להשתמש בגפן אמריקאית, אבל היין הצרפתי היה בזמנם יותר מוצלח מהיין האמריקאי מכל הבחינות. על כן הביעו כל הכורמים הצרפתיים התנגדות חריפה.
בסופו של דבר הוחלט להרכיב את הגפן האירופאית ='רוכב', על הגפן האמריקאית ='כנה'. מאז ועד היום 99.9% מהגפנים הם כנה של הגפן האמריקאית, וזה מוכיח על שילוב מנצח.
בקרוב תעלה אי"ה באתר כתבה מקיפה בנושא זה.
הברון אדמונד דה רוטשילד היה מהראשונים שזיהה את הפוטנצייאל בהקמת כרמים בארץ. אבל גם הגפנים שהביא מצרפת נפגעו קשות מהפילוקסרה.
לאלף בעיות מצאו המומחים פתרונות ולאלף בעיות אחרות לא נמצא פתרון, בפרשת השבוע יש פתרון שהוא "מפתח על": לשמוע בקול ה' ולשמור את מצוותיו, זה יפתור את כל הבעיות.
השבוע טעמתי יין "שיראז" שתמונתו של הברון רוטשילד מתנוססת על התוית שלו, יין קל פשוט ונעים, ולדעתי גם הטוב שבסידרת פרייבט קולקשיין.
לא רק "טוב לכיס" אלא "מצויין לכיס". רק 40 ₪ או 3 במאה.
כאן נגלה לפתע שיש כזה דבר "זול אבל שווה".
שבת שלום
לחיים

שרגא

לעמוד היקב